Kara delikler ve nötron yıldızları gibi göksel cisimleri incelemek üzere tasarlanmış bir uzay gözlem aracı olan XPoSat, ISRO'nun yaptığı açıklamaya göre, başarıyla yörüngeye yerleşti. Bu fırlatma ile Hindistan, ABD'nin ardından kara delikleri ve nötron yıldızlarını incelemek için uzaya özel gözlem aracı gönderen ikinci ülke oldu.

XPoSat'ın taşıdığı ekipmanlar, X-ışını radyasyonunun uzay tabanlı ölçümlerini gerçekleştirmek üzere tasarlandı. Bu cihaz, göksel kaynaklardan gelen X-ışını radyasyonunu detaylı bir şekilde inceleyerek astronomlara yeni veriler sağlayacak.

XPoSat'ın başarılı bir şekilde görev yapması, Hindistan'ın uzay araştırmalarındaki başarılarına bir yenisini eklerken ayrıca, fırlatılan ekipmanlar 10 bilimsel deneyin daha yapılmasına olanak tanıyacak.

TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta uçak parçası üretecek tesisi açıldı TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta uçak parçası üretecek tesisi açıldı

Hindistan, geçtiğimiz aylarda Ay'ın güney kutup bölgesine yumuşak iniş gerçekleştiren Chandrayaan-3 uzay keşif aracı ile de dikkat çekmişti.

Editör: Merve Tuç