İran'daki patlama seslerinin sebebi "3 mini İHA" İran'daki patlama seslerinin sebebi "3 mini İHA"

Hindistan, yerli üretim 5. nesil savaş uçağı AMCA için hazırlıklara başladı. Hindistan Kabine Güvenlik Komitesi'nin aldığı kararla, proje için yeşil ışık yandı.

AMCA, çift motorlu olarak tasarlanacak ve ilk aşamada 5 prototip üretilecek. Hedef, uçağın ilk uçuşunu 2028'de gerçekleştirmek. Hindistan Hava Kuvvetleri, uzun zamandır talep ettiği bu projenin tamamlanmasıyla birlikte, 7 filo AMCA uçağına sahip olacak.

Defense News tarafından hazırlanan habere göre, AMCA'nın ilk uçuşunun ardından fabrika testlerine geçilecek ve sonrasında Hindistan Hava Kuvvetleri'nin test süreci başlayacak. Ancak, AMCA'nın envantere girişi beklenenden daha uzun sürebilir.

Amerikan motorları kullanılacak

Eski bir Hint deniz havacılığı test pilotu olan Sanjeev Kumar, AMCA'nın envantere girişinin 2035'ten önce gerçekleşmesinin zor olabileceğini belirtti. İlk AMCA filoları, Amerikan General Electric imalatı F414 motorlarını kullanacak. Daha sonraki modeller ise daha büyük motorlarla donatılacak.

AMCA projesi, 2008 yılında başladı ve tasarım aşaması 2022'de tamamlandı. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan kritik tasarım incelemesinden de başarıyla geçti. AMCA, Hindistan'ın ikinci yerli savaş uçağı programı olma özelliğine sahip. İlk yerli savaş uçağı projesi ise "Tejas"dı.

Editör: Merve Tuç