İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu İsrail'in Lübnan'ın güneyine fosfor bombasıyla düzenlediği saldırı yangınlara neden oldu

Hollanda parlamentosuna Ukrayna'ya gönderilen yeni yardım dilimi hakkında bir mektup sunan Ollongren, 87 milyon euro'nun Almanya tarafından organize edilen uluslararası fona 155 mm kalibreli havan mermileri alımı için gönderileceğini kaydetti.

Ollongren, 25 milyon euro'nun hava savunma sistemleri de dahil çeşitli askeri teçhizatın alımı için Uluslararası Ukrayna Yardım Fonu'na aktarılacağını bildirirken ülkenin siber güvenlik altyapısının güçlendirilmesi için de 10 milyon euro göndereceklerini ifade etti.

Hollanda'da Aralık ayında yapılan parlamento seçimlerini kazanan aşırı sağcı politikacı Geert Wilders, Kiev'e yapılan yardımın azaltılmasından yana olduğunu açıklamış ve Ukraynalılara daha fazla silah gönderilmesini desteklemeyeceğine dair vaatte bulunmuştu.

Aralık ayının sonunda ise Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e ilk 18 F-16 savaş uçağının Ukrayna'ya teslim edilmek üzere hazırlandığını bildirmişti.

Savaş uçaklarının teslimatı için Ukrayna tarafının personel ve altyapı gerekliliklerini yerine getirmesi bekleniyor.

Kaynak: sputniknews