Genç mühendisler "TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması"nda bir araya geliyor Genç mühendisler "TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması"nda bir araya geliyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşkuyla kutladığı bu dönemde, yerli savunma sanayii önemli bir ivme kazanıyor. Bu kapsamda, ROKETSAN tarafından gerçekleştirilen bir başarı daha dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde test atışlarına başlanan İHA-122 füzesi, Türkiye'nin savunma kabiliyetini daha da artırıyor.

İHA-122, karadan atılan TRG-122 füzesinin modifiye edilmiş bir versiyonu olarak öne çıkıyor. İlk test atışında 55 kilometre menzile ulaşan bu füze, dünyada sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu bir kabiliyete işaret ediyor. Özellikle düşman hava savunma sistemlerine karşı etkili bir güç sunmasıyla dikkat çeken İHA-122, uygun maliyeti ve yıkıcı etkisiyle öne çıkıyor.

ROKETSAN'ın bu başarısı, Türkiye'nin savunma sanayii alanında elde ettiği önemli kazanımlardan birini daha temsil ediyor. Özellikle milli ve yerli savunma sanayii ürünleriyle stratejik bir bağımsızlık sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda İHA-122 gibi gelişmiş füzeler, Türkiye'nin savunma alanındaki gücünü artırmada önemli bir rol oynuyor.