İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta "insani ara"nın sona ermesiyle birlikte bazı bölgelerin boşaltılmasını talep etti. İsrail güçleri, Han Yunus'un 4 bölgesine hava yoluyla broşürler atarak, halka acilen tahliye çağrısında bulundu.

Broşürlerde, "El Karara, El Huzaa, Absan ve Beni Suheyle sakinlerine: Bölgeyi acilen boşaltıp Refah bölgesindeki barınaklara gitmeniz gerekmektedir. Han Yunus kenti tehlikeli savaş bölgesidir." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in boşaltılmasını istediği Huzaa ve Absan, Han Yunus'un doğusunda İsrail sınırına yakın, El Karara ise Selahaddin Caddesi yakınında konumlandı.

Rusya Ukrayna'ya ilave T-54 tankları gönderiyor Rusya Ukrayna'ya ilave T-54 tankları gönderiyor

Ayrıca, İsrail ordusu, saldırıların devam ettiği sırada Filistinlilere sığınabilecekleri yerleri göstermek için Gazze Şeridi'nin 2 bin 300'ten fazla bölgeye ayrıldığı bir harita yayımladı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni sıkı bir abluka altına aldı ve bir kısmını işgal etti. Bu bölge, dünyanın en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip üçüncü bölgesi olarak bilinir; 365 kilometrekarelik alanda 2,3 milyon insan yaşamakta.