Tel Aviv yönetimi, Hamas'ın esir takası teklifini reddetti. İsrail devlet televizyonu KAN'a göre, Hamas'ın teklifi, 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze'deki çatışmalara 3 gün ara verilmesini ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılmasını içeriyordu. Ancak İsrail, bu teklifi kabul etmeyerek daha geniş kapsamlı bir esir takası talep etti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Katarlı arabulucuların geçen hafta boyunca Gazze'deki İsrailli esirlere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını açıklamıştı. Ancak İsrail, daha geniş bir esir takası anlaşması yapma isteğini arabuluculara iletti.

Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi

Bu gelişmelerin ardından Hamas, İsrail'in esir takası konusunu ertelediğini açıklamıştı. Hamas'ın teklifi, çatışmaların durması ve insani yardım girişinin sağlanması koşullarını içeriyordu. Ancak İsrail, bu şartları reddederek geniş çaplı bir anlaşma talep etti.