Yerli üretim savunma sanayisi ürünleri Lefkoşa'da sergilenecek Yerli üretim savunma sanayisi ürünleri Lefkoşa'da sergilenecek

İsrailli uzmanlar, İsrail Hava Kuvvetleri'nin toplam uçuş saatlerinin %80'inin farklı tipte İHA'lar tarafından gerçekleştirilmesi sebebiyle özel bir İHA taşıyıcısı konseptinin öneminin giderek arttığı ifade etti. Ayrıca bazı donanmalarda İHA'lar, güvertede çalışan helikopterlerin yerini alarak görev yaptığına değindi.

Uçak ve helikopter gemilerinin dünya genelindeki büyük donanmalar için stratejik öneme sahip olması ile birlikte İsrail'deki uzmanlara göre, askeri çatışmalarda kullanılan İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) artan kullanımı, özel bir İHA taşıyıcısı geliştirme fikrini hızlandırıyor.

Orbiter 3’ün modernize edilmesi bekleniyor

Uçak gemileri ve helikopter gemileri, deniz kuvvetleri için önemli bir rol oynuyor. Bu doğrultuda İsrail merkezli Aeronautics adlı İHA üreticisi, Orbiter 3 İHA'sını donanma gemilerinden kullanma seçeneği sunarak, İHA'ların deniz operasyonlarındaki etkinliğini artırmayı hedefledi.

Orbiter 3'ün deniz operasyonlarına uygun hale getirilmesi fikri daha küçük versiyonu olan Orbiter 2'nin bu amaçla uyarlanmasından sonra gerçekleşti. Orbiter 2'nin hali hazırda İsrail Donanması gemilerinde kullanıldığı biliniyor.

Silahlı İHA'lar, modern çatışmalarda önemli bir varlık haline gelirken tehditlerin erken tespiti gibi görevlerin yanı sıra çeşitli operasyonlarda etkin bir rol oynamaya devam ediyor.