Siyah boyalı Ukrayna İHA'ları Astrahan'daki Rus hedeflerini vurdu Siyah boyalı Ukrayna İHA'ları Astrahan'daki Rus hedeflerini vurdu

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "162. Bölük güçleri Refah'ta, 99. Bölük ise Gazze Şeridi'nin orta kesiminde operasyonlarını sürdürüyor," ifadelerine yer verildi. Açıklamada, son 24 saat içinde Refah'ta bir grup silahlının etkisiz hale getirildiği ve çok sayıda silah ile tünelin tespit edildiği belirtildi.

Ayrıca, ordu açıklamasında Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, sınıra yakın bölgelerdeki yerleşim birimlerine dün akşam saatlerinde çok sayıda roket atıldığı, bu roketlerin bir kısmının "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından engellendiği, bir kısmının ise açık alanlara düştüğü ifade edildi. Roketlerin atıldığı iddia edilen noktaların havadan ve top atışlarıyla hedef alındığı, bölgede bulunan bir silah deposunun da vurulduğu iddia edildi.

8 Haziran'daki açıklamasında, İsrail ordusu Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'ndan iki füze atıldığını bildirmiş ve birkaç saat sonra 300'e yakın Filistinlinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı düzenlemişti.

Bu arada, Katar ve Mısır'daki arabulucular, ABD'nin desteğiyle Gazze Şeridi'nde esir değişimi ve ateşkes konusunda bir anlaşmaya varılması için İsrail ve Hamas ile görüşmeler yürütüyor