Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

İtalya, Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall'a 20 milyar avro değerinde tank ve zırhlı araç siparişi vermeye hazırlanıyor. Handelsblatt gazetesinin haberine göre, bu sipariş 15 yıl boyunca 350 Lynx zırhlı muharebe aracı ve 200'den fazla Panther ana muharebe tankını kapsayacak.

Bu devasa sipariş, Rheinmetall'ın tarihindeki en büyük anlaşma olacak. İtalyan kara kuvvetlerinin modernizasyonunu hedefleyen proje kapsamında, Rheinmetall ve İtalyan savunma sanayi firması Leonardo, İtalya'da ortak bir şirket kuracak. Ortak şirketin faaliyetlerinin büyük kısmının İtalya'da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Rheinmetall ve İtalya hükümeti konuyla ilgili yorum yapmazken, Leonardo ve Rheinmetall'ın hisseleri haberi takiben yüzde 3'ten fazla yükseldi.

Avrupa'daki savunma harcamalarının arttığı Ukrayna-Rusya savaşı, Rheinmetall'ın sipariş defterlerinin dolmasına katkıda bulunuyor. Şirket, yakın zamanda Alman ordusundan 8,5 milyar avro değerinde ve Alman hükümetinden 3,5 milyar avro değerinde sipariş aldı.

Rheinmetall, bu yıl sadece Alman hükümetinden 20 ila 30 milyar avro değerinde sipariş almayı hedefliyor. Avrupa'daki savunma bütçelerinin artması nedeniyle şirket, 2026 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 20 büyüme ve 13-14 milyar avro satış geliri bekliyor. İsrail'e de silah sağlayan Rheinmetall, başta tank olmak üzere uçaksavar, askeri mühimmat ve araç üretiminde uzmanlaşmış olup, Ukrayna'nın artan taleplerine yetişebilmek için yeni üretim tesisleri kuruyor.