ChatGPT

Japonya, Hint-Pasifik bölgesinde artan bölgesel tehditlere karşı NATO üyesi dost ülkelerle savunma projeleri ve işbirliğini hızlandırmayı planlıyor. Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ve İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, başkent Tokyo'da bir araya geldi.

Rusya uzay ve uydu teknolojileri alanındaki konumunu güçlendirmeye çalışıyor Rusya uzay ve uydu teknolojileri alanındaki konumunu güçlendirmeye çalışıyor

Görüşmede, geçtiğimiz yıl üç ülkenin açıkladığı "Küresel Muharebe Hava Programı" ele alındı. Bu kapsamda üç ülke, 2035'e kadar ortak bir savaş uçağı geliştirme taahhütleri konusunda anlaştı. Bakanlar, ortak savaş uçağı geliştirme projesinin hayata geçirilmesi için üstlenici firmalar arasında bir koordinasyon kurulu oluşturmayı kararlaştırdı.

Savaş uçağı projesinde ana üstleniciler, Japonya'dan Mitsubishi Heavy, İngiltere'den BAE Systems ve İtalya'dan Leonardo S.P.A'dan uzmanları içerecek şekilde bir koordinasyon kurulu oluşturulacak. "Küresel Muharebe Hava Programı" kapsamında bu koordinasyon kurulu, savaş uçağının dizaynını 2027 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor.

Japonya, Başbakan Kişida Fumio'nun 2022'de Madrid'deki NATO Zirvesi'ne katılan ilk Japon başbakan olmasının ardından, birlikteki dostlarıyla işbirliğini artırma amacını sürdürüyor. Ayrıca, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nde bulunan yaklaşık 90 adet F-2 savaş uçağını emekliye ayırarak yeni savaş uçaklarını konuşlandırmayı planlıyor.