Nisan 2024'ün ortalarında Almanya tarafından başlatılan Hava Savunması Acil Eylem (IAAD) girişimi, Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini geliştirmek için kritik bir adım olarak görülüyor. Bu kapsamda Kanada Savunma Bakanı Bill Blair, Alman mevkidaşı Boris Pistorius'un Ottawa'ya yaptığı ziyaret sırasında, Kanada'nın bu girişime 76 milyon Kanada Doları (55,7 milyon ABD Doları) tahsis edeceğini duyurdu.

Girişim, sistemler, mühimmat ve yedek parça tedarik ederek Ukrayna'nın savunma kapasitesini hızla artırmayı hedefliyor.

TUSAŞ, Filipinler'e son T129 ATAK'ları teslim etti TUSAŞ, Filipinler'e son T129 ATAK'ları teslim etti

IAAD, modern Patriot hava savunma sistemlerinin tedarikine odaklanırken, Hollanda ve Belçika gibi ülkeler de önemli katkılarda bulunuyor. Hollanda, 150 milyon Euro taahhüt ederken, Belçika 200 milyon Euro katkıda bulundu. Kanada'nın desteği, Ukrayna'ya yönelik artan Rus saldırıları karşısında hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için kritik öneme sahip.

IAAD girişimi, aynı zamanda diğer NATO ülkeleri ve üçüncü ülkelerle olası işbirliklerini araştırıyor. İspanya gibi bazı NATO ülkeleri kendi sistemlerinden feragat etmekte tereddüt etse de, girişimin Ürdün ve Katar gibi üçüncü ülkelerden katkı sağlama potansiyelini değerlendirdiği biliniyor.

Kanada'nın Ukrayna'ya yönelik desteği, yalnızca IAAD ile sınırlı değil. Şubat 2022'den bu yana Kanada, 4 milyar dolarlık askeri yardım da dahil olmak üzere toplam 14 milyar dolardan fazla destek taahhüt etti.

Bu yardımlar arasında Leopard 2A4 ana muharebe tankları, M777 çekili obüsler, M982 Excalibur mermileri ve çeşitli zırhlı araçlar bulunuyor. Ayrıca, Kanada önemli miktarda mühimmat ve silah desteği sağladı.

Finansman ve eğitim girişimleri kapsamında, Kanada, Ukrayna'ya toplam 2,45 milyar Kanada Doları kredi ile 620 milyon Kanada Doları mali yardım ve mayın temizleme çabaları için 35 milyon Kanada Doları destek verdi.

Kanada ayrıca, F-16 pilot eğitimi ve bakım desteği için 15 milyon Kanada Doları katkıda bulundu ve Unifier Operasyonu aracılığıyla 33.000'den fazla Ukraynalı askeri eğitti.