Dışişleri Bakanı Fidan, İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılacak Dışişleri Bakanı Fidan, İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılacak

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, Katar resmi haber ajansı QNA'ya verdiği demeçte, arabulucuların, İsrail işgaliyle ilgili ateşkes ve esir değişimi anlaşmasına dair son öneriye Hamas'tan henüz bir yanıt almadığını belirtti. Ensari, Hamas'ın teklifi hâlâ değerlendirmekte olduğunu ifade etti.

Katar'ın Mısır ve ABD ile ortak arabuluculuk çabalarının sürdüğünü vurgulayan Ensari, "Özellikle mevcut müzakere durumunun hassasiyeti göz önüne alındığında, medyadaki yanlış haberlere itibar etmemek ve sadece resmi kaynaklardan gelen bilgilere güvenmek gerekir." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in 3 aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu duyurmuştu. Biden, önerinin İsrail'e ait olduğunu belirtirken, İsrail Başbakanı Netanyahu, "belirlenen hedefler" gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini açıklamıştı. Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın sunduğu teklif arasında farklar olduğunu öne sürmüştü.

Hamas ise Biden'ın açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede, "kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir takasıyla" ilgili önerilere olumlu baktığını belirtmişti. Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 5 Haziran'da yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi ve esir takasını esas alan her türlü anlaşmaya olumlu ve ciddi yaklaşacaklarını ifade etmişti.