Kuzey Kore, Sohae Uydu Merkezi'nde yeni bir orta menzilli hipersonik füzenin motor testini gerçekleştirdiğini duyurdu. Testin lider Kim Jong Un tarafından denetlendiği belirtilerek başarıyla tamamlandığı ifade edildi.

KCNA'nın haberine göre, katı yakıtla çalışan motorun testi savunma kapasitelerini güçlendirmek amacıyla yapıldı. Lider Kim, test edilen silahın, düşmanlara gözdağı vermek amacıyla kıtalar arası balistik füzeler kadar önemli olduğunu belirtti.

Uzmanlar, söz konusu füzenin Pasifik Okyanusu'ndaki Guam Adası'na kadar ulaşabileceğini tahmin ediyor. Bu gelişme, bölgedeki gerilimi artırırken, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'nın daha önce Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne üç balistik füze fırlattığını bildirdiği hatırlatıldı. Füzelerin Japon Denizi'ne düştüğü kaydedilmişti.

Danimarka Ukrayna için yeni askeri yardım paketi açıkladı Danimarka Ukrayna için yeni askeri yardım paketi açıkladı

Kuzey Kore'nin, en son 14 Şubat'ta doğu kıyısından Padasuri-6 adlı yeni tip karadan denize seyir füzesi fırlattığı hatırlatıldı. Bu gelişmeler, bölgedeki askeri gerginliği artırırken, uluslararası toplumun dikkatini çekiyor.

Editör: Mustafa Yıldız