L3 Harris, modernizasyon projesi için ABD Hava Kuvvetleri ile 2021 yılında toplamda 668 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu yaptı Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu yaptı

Modernizasyon süreci kapsamında uçuş yönetim sistemleri, çok işlevli ekranlar, otopilot, arazi farkındalığı ve uyarı sistemleri gibi aviyonik sistemler modernize edildi. Teslim edilen ilk C-130H Hercules uçağı, hemen ardından gökyüzünde kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

L3 Harris Waco tesisinin Genel Müdürü Sean Ling, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yükseltmeler, uçağın aviyoniklerinde uygun maliyetli, güvenilir iyileştirmeleri temsil ediyor. Bu, saatlerce süren titiz planlama, test ve iş birliğinin sonucudur. Bu aynı zamanda ulusumuzu ve halkını korumaya olan bağlılığımızı da simgeliyor. Gelişmiş yetenekleri, eşsiz performansı ve arkasındaki L3Harris ekibiyle AMP 2 platformu, gelecek nesiller için gökyüzümüzün güvenliğini sağlayacak." dedi.

ABD Hava Kuvvetleri, bu modernizasyon çabaları kapsamında C-130H Hercules nakliye uçaklarının yeni bir uçuş yönetim sistemi, otopilot, büyük camlı çok işlevli ekranlar, dijital motor göstergeleri, dijital omurga ve arazi farkındalığı ve uyarı sistemleri ile güçlendirilmesini amaçlıyor. Modernizasyon, eski aviyonik sistemlere dayalı olarak ulusal savunma stratejisi önceliklerini daha etkin bir şekilde karşılamayı hedefliyor.

Editör: Merve Tuç