Sudan'ın Faşir şehrinde gerçekleşen bombardıman sonucu 12 kişi yaşamını yitirdi Sudan'ın Faşir şehrinde gerçekleşen bombardıman sonucu 12 kişi yaşamını yitirdi

The Times of Israel'in haberine göre, Hizbullah kuzey sınırında İsrail askeri üslerine saldırılar düzenledi. İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyindeki Sur kentine düzenlediği saldırıda, Hizbullah'ın üst düzey saha komutanı Muhammed Nime Nasır ve bir mensubu hayatını kaybetti. Bu saldırıdan bir gün sonra Hizbullah, İsrail topraklarına 20 insansız hava aracı (İHA) gönderdi ve yaklaşık 200 roket fırlattı.

İlk belirlemelere göre, Akka'da bir alışveriş merkezinde hasar oluştu ancak can kaybı veya yaralanma yaşanmadı. Bölgede büyük çaplı yangın başladığı bildirildi. İsrail ordusu ise Lübnan sınırında karşı saldırılar başlattığını duyurdu.

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah ile çatışıyor. İsrail ile Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor.

İsrail ordusu, 18 Haziran'da Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını açıklamıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli kararların yakında alınacağını ifade etmişti. Lübnan Hizbullahı ise, İsrail Gazze'de bir ateşkes anlaşması imzalayana kadar saldırılarına devam edeceğini yinelemişti.