Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, Bakan Yardımcıları ve birlik komutanlarının katılımıyla gerçekleştirilen videokonferans toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde 10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde 10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

Toplantıda terörle mücadele başta olmak üzere devam eden faaliyetlere ilişkin bilgi alan ve talimatlar veren Güler, Türkiye'nin Romanya ve Bulgaristan ile işbirliği yaparak Karadeniz'de mayın tehdidine karşı deniz güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan Mayın Karşı Tedbirleri Karadeniz Görev Grubu'nun imzalanan törenle aktif hale getirildiğini belirtti. Bu görev grubunun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı komutasında 6 ay boyunca görev yapacağını ifade etti.

Güler, dünya genelinde artan asimetrik risk ve tehditlerin güvenlik, barış, istikrar ve refahı tehdit ettiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkenin hak ve menfaatlerini korumak için büyük özveriyle görevlerini yerine getirdiğini vurguladı. Terörle mücadelede son dönemde terör örgütü üzerindeki baskının arttığını ve örgüte katılımların neredeyse sıfıra indiğini kaydetti. Güler, örgütün sözde liderlerinin operasyon bölgelerinden kaçtığını ve terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini söyledi.

Suriye'nin kuzeyinde yapay bir terör devleti kurma çabalarını reddettiklerini ifade eden Güler, Türkiye'nin güney sınırlarında bir terör koridoru oluşturulmasına asla müsaade edilmeyeceğini belirtti. Güler, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüklerine saygı gösterdiğini ve Suriyeli sığınmacılar konusunda oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı dikkatli olduklarını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı, orman yangınlarıyla mücadelede de askeri desteğin sürdüğünü belirterek, 6 ayrı yangında 14 helikopter ve 5 yangın söndürme aracı ile 499 sorti yapılarak 962 ton su kullanıldığını açıkladı. Güler, Türkiye'nin dost ve müttefik ülkelerle askeri ve savunma sanayi işbirliklerini geliştirmeye önem verdiğini vurguladı.

Son olarak, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Güler, adada iki devletli çözüme yönelik duruşlarını ve Kıbrıs Türk'üne verdikleri desteği sürdüreceklerini belirtti. Tüm silah arkadaşlarına başarılar dileyen Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milletin huzur ve güvenliği için kararlılıkla görevine devam edeceğini söyledi.