Bu pilot sözleşme kapsamında Raytheon, gelecekte uzun vadeli bir hizmet anlaşması yapmak amacıyla Mitsubishi Electric'in onarım yeteneklerini değerlendirecek. Mitsubishi Electric, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) için AN/APG-63 (V)1 radarlarını üretmek ve onarmak üzere 2004 yılından bu yana Raytheon ile bir Üretim Lisans Anlaşması (MLA) imzalandı.

Bu deneyime dayanarak Mitsubishi Electric, Japonya Savunma Bakanlığı (JMOD), Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA) ve JASDF ile işbirliği içinde Raytheon ile bu pilot sözleşmeyi imzalayarak önemli bir adım atmıştır. Bu işbirliği, Mitsubishi Electric'in ABD hükümetine ait askeri teçhizatı onardığı ilk örnek olacak.

ABD, Çek Cumhuriyeti'ne Hellfire ve APKWS füzesi satışını onayladı ABD, Çek Cumhuriyeti'ne Hellfire ve APKWS füzesi satışını onayladı

Bu işbirliği, Japonya'nın 2014 yılında ortaya koyduğu ve ülkenin uluslararası savunma işbirliğine katılımını destekleyen Savunma Ekipmanı ve Teknoloji Transferine İlişkin Üç İlke ile uyumludur. Mitsubishi Electric'in ABD askeri teçhizatının onarımına katılımı bu taahhüdü örneklemektedir.

APG-63 (V)1 radarı, hava üstünlüğü görevleri için gelişmiş yetenekler sağlayan F-15 savaş uçağının kritik bir bileşenidir. Mitsubishi Electric'in bu sistemlerin onarımındaki rolü, USAF ve müttefik kuvvetlerin operasyonel hazırlığını arttıracak.

Defence Türkiye