NATO Dışişleri Bakanları, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington'da yapılacak NATO zirvesine hazırlık amacıyla Prag'da gayriresmi toplantılarını gerçekleştirecek. İki gün sürecek olan bu toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil edecek.

Toplantıda, İttifak'ın caydırıcılık ve savunma bağlantılı meseleleri ile Ukrayna'ya destek konuları ele alınacak. Özellikle hava savunması ve top mermisi tedariki konularına odaklanılacak ve Ukrayna’ya verilen desteğin sürdürülebilirliğini sağlamak için kurumsallaştırma ve adil yük paylaşımı yolları aranacak.

Ukrayna'nın yanı sıra, Yunanistan ve Polonya'nın sunduğu "Avrupa'da ortak hava sahası" teklifi bağlamında da hava savunması konusu değerlendirilecek.

Toplantıda ayrıca, Ukrayna'ya sivil bir NATO temsilcisi atanma fikri gündeme gelecek. Bu kapsamda NATO, "Birlikte çalışabilirlik" adı verilen yol haritası üzerinde çalışıyor. Ukrayna-Rusya savaşının gidişatını yakından takip etmek için "Harp Merkezi" (Warfare Center) kurulması da tartışılacak konular arasında.

Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda, Washington Zirvesi'nde farklı bir dil kullanılmasına yönelik hazırlıklar yapılacak, ancak üyelik davetinin bu yaz yapılması planlanmıyor.

İsrail ordusundan Gazze'de "taktiksel ateşkes" iddiası İsrail ordusundan Gazze'de "taktiksel ateşkes" iddiası

Toplantının diğer önemli gündem maddesi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in 1 Ekim'de sona erecek görev süresi sonrası yerine kimin geleceği konusu olacak. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte adaylar arasında yer alıyor. Yeni genel sekreterin, Washington Zirvesi'ne kadar belirlenip zirvede duyurulması hedefleniyor.