İsrail Başbakanı Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ni kuşatma altına alan İsrail'in sürdürdüğü saldırılara dair önemli açıklamalarda bulundu. Netanyahu, "Hamas'ı yeneceğiz ve esirlerimizi geri getireceğiz. Görev tamamlanana kadar durmayacağız. Gazze Şeridi üzerindeki güvenlik kontrolünden vazgeçmeyi kabul etmeyeceğim." ifadelerini kullanarak, saldırıların devam edeceği vurgusunu yaptı.

Çin ve BAE, temmuz sonuna kadar sürecek ortak hava tatbikatına başladı Çin ve BAE, temmuz sonuna kadar sürecek ortak hava tatbikatına başladı

Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze'de "gerektiği kadar kalacağını" belirterek, "İsrail ordusu Gazze şehrini kuşatmayı tamamladı. Artık şehrin göbeğinde faaliyet gösteriyorlar. Şifa Hastanesinin çevresindeler." bilgisini paylaştı. Ayrıca, Arap ülkelerinin liderlerine de seslenen Netanyahu, onları "Hamas'a karşı ayağa kalkmaya" çağırdı ve Hamas'ın İran'ın başını çektiği terör ekseninin ayrılmaz bir parçası olduğunu savundu.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı da eleştiren Netanyahu, Abbas'ı Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırıları kınamamakla suçlayarak, "Lideri, üzerinden 30 günden fazla zaman geçtikten sonra bile yaşanan korkunç katliamı hala kınamayan bir otorite orada (Gazze) olamaz." dedi. Netanyahu ayrıca, Gazze'de eski durumda olduğu gibi yeniden Yahudi yerleşim birimleri kurmanın "gerçekçi bir hedef olmadığını" ve bunu desteklemediklerini belirtti.