Ukrayna genelinde devam eden savaşın en şiddetli çatışmalarının yaşandığı Donetsk'e bağlı Avdiyivka şehrine yönelik saldırılarını artıran Rus ordusuna karşı Ukrayna birlikleri, yoğun topçu atışlarıyla savunma görevini sürdürüyor.

Ukrayna ordusu, Avdiyivka cephe hattını korumak amacıyla hem havadan hem de karadan yoğun topçu atışları gerçekleştirerek, Rus birliklerinin saldırılarına karşı direniyor. Karşılıklı atışlar ve patlamaların yaşandığı cephe hattında, özellikle topçu sistemlerinin aktif olarak kullanıldığı gözlemleniyor.

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Donetsk'e yakın konumda bulunan Avdiyivka şehrinde, Ukrayna ordusu çeşitli ağır ve hafif silahlar kullanarak çatışmalara karşı koyuyor. Anadolu Ajansı ekibi, şehirde konuşlu olan çok namlulu roketatar sistemlerinin bataryalarını belgeleyerek, çatışma bölgesindeki durumu gözler önüne seriyor.

İsrail ordusu, Şabura Mülteci Kampı'na yoğun saldırılar düzenliyor İsrail ordusu, Şabura Mülteci Kampı'na yoğun saldırılar düzenliyor

Avdiyivka cephesinde görev alan Ukrayna topçu birimlerinin, çatışma faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çeken "Eger" kod adlı topçu birimi komutanı, düşmanın Avdiyivka'yı ele geçirmeye çalıştığını ancak Ukrayna'nın tüm imkanlarıyla şehri savunmaya kararlı olduğunu vurguladı. Eger, Rus ordusunun yoğun atışlarına karşı piyade birliklerine topçu desteği sağladıklarını ve topçu birliklerinin etkili atışlarının öneminin büyük olduğunu ifade etti.

Eger, Avdiyivka yönündeki topçu atışlarının sayısının arttığını ve Ukrayna'nın düşmandan daha fazla topçu atışı gerçekleştirdiğini belirterek, savunma hattını ayakta tutmanın zorluğuna rağmen başarılı olduklarını dile getirdi. Ayrıca, saldırı dronlarının artan kullanımına karşı dikkatli olmaya çalıştıklarını ve hava saldırılarından kaçınmak için önlemler aldıklarını aktardı.