Eirik Lie, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra, Rus hava saldırılarına karşı savunmak için modern bir hava savunma sistemine ihtiyaç duydukları hızla ortaya çıktı" dedi.

Rolls-Royce, Türk savunma sektörüne güç vermeye devam ediyor Rolls-Royce, Türk savunma sektörüne güç vermeye devam ediyor

Lie, Kasım 2022'de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin NASAMS'ın ilk iki teslimatını aldığını kaydetti. Aynı ay Rusya Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana en büyük hava saldırısını gerçekleştirdi ve Norveç tarafından geliştirilen hava savunma sistemi zorlu bir sınavdan geçti.

Linkedin sayfasında "NASAMS Ukrayna'daki insanları, şehirleri ve kritik altyapıyı güvence altına almaya devam ediyor" diyor.

NASAMS sensörleri, komuta araçlarını, iletişim sistemlerini ve fırlatma platformlarını içeriyor. Tüm operatörler aynı bilgilere erişebiliyor ve her şey mobil. Bu Norveç sistemini son derece uyarlanabilir kılıyor, ancak çok sayıda ileri teknolojik sistem söz konusu ve kapsamlı bir eğitim gerekiyor.

NASAMS'ın ilk versiyonu 1990'ların başında geliştirilmiştir ve o zamandan beri bir dizi güncelleme ile daha da geliştirilmiştir.

Sistem 12 ülke tarafından kullanılmaktadır ve Norveç savunma sanayii için şimdiye kadarki en büyük ihracat başarılarından biridir.