Norveç hükümeti, Ukrayna'ya daha fazla NASAMS hava savunma sistemi sağlamayı planlıyor. Bu kapsamda, Kongsberg Savunma ve Havacılık (KDA) şirketinden ek ekipman siparişi verilmesi planlanıyor. Toplam değeri 3,45 milyar NOK (yaklaşık 320 milyon dolar) olan bu yatırım, Ukrayna'nın hava savunma kapasitesini artırmak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, bu tedarikin Ukrayna'nın savunma kapasitesini güçlendirerek ülkenin güvenliğini artıracağını belirtti. Gram, Rus füze ve insansız hava aracı saldırılarının Ukrayna için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve hava savunmasının kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, Norveç'in kendi savunmasını da güçlendirmek istediğini ifade etti.

Blinken, Danimarka ve Hollanda'nın Ukrayna'ya F-16 vereceğini duyurdu Blinken, Danimarka ve Hollanda'nın Ukrayna'ya F-16 vereceğini duyurdu

NASAMS hava savunma sistemi, Washington'u koruyan bir uçaksavar sistemi ve dünyanın ilk operasyonel ağa bağlı kara tabanlı kısa ve orta menzilli hava savunma sistemi olarak öne çıkıyor. Bu sistem, aynı anda birden fazla muharebe operasyonunu yönetebilen ağ merkezli bir mimariye sahip.