Asisguard, elektro-optik görüş ve sınır güvenliği sistemleri, askeri araç elektroniği çözümleri ve döner kanatlı insansız sistemler üreten bir şirket, ve namlulu silah sistemleri konusunda çözümler sunan Repkon Savunma Sistemleri, 2022 SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda imzaladıkları iş birliği protokolü doğrultusunda başarılı bir entegrasyon çalışması gerçekleştirdi.

Bu iş birliği, güvenlik güçlerinin envanterinde bulunan iki ürünün birlikte kullanılabilmesini sağladı. Bu kapsamda, Asisguard tarafından geliştirilen silahlı dron SONGAR'a, Repkon Savunma Sistemlerinin RDS40-MGL isimli 6'lı tamburalı bombaatarın entegrasyonu için çalışmalar yapıldı. Çalışmaların tamamlanmasıyla SONGAR, 6'lı tamburalı bombaatar ile başarılı bir atış testi gerçekleştirdi.

Asisguard Genel Müdürü Barış Düzgün, SONGAR'ın güvenlik güçlerinin kullanımına sunulduktan sonra farklı mühimmat ve faydalı yüklerin drona entegre edilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Düzgün, SONGAR'ın en son 6'lı tamburalı bombaatar entegrasyonu ile daha fazla atış yapma ve hedefleri daha etkili vurma kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Güney Kore yerli KF-21 avcı uçağının üretimine başladı Güney Kore yerli KF-21 avcı uçağının üretimine başladı

Repkon Savunma Sistemleri İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Direktörü Uğur Cem Gürpınar, 6'lı tamburalı bombaatar için yeni bir kullanım konsepti geliştirdiklerini söyledi. Gürpınar, 2024 yılında hem 40 milimetre otomatik hem de 6'lı tamburalı bombaatarın hava, kara ve deniz platformlarında kullanılacağını ifade etti.