Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

ABD Deniz Kuvvetleri'nin ilk kadın komutanı olacak Amiral Lisa Franchetti, ABD Senatosu'nda oy birliği ile onaylandı. Franchetti, böylece ABD donanmasının ilk kadın komutanı unvanını elde etti. Kariyerine 1985 yılında Deniz Kuvvetleri'nde başlayan Franchetti, 38 yıllık deniz hizmeti geçmişine sahiptir ve ABD 6. Filosu ile Güney Kore'deki ABD Deniz Kuvvetleri başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Franchetti, ABD tarihinde "oramiral" rütbesine yükselen ikinci kadın olarak da dikkat çekmektedir. ABD Başkanı Joe Biden, Amiral Lisa Franchetti'yi ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atamıştı.

Ancak, Alabama Senatörü Tommy Tuberville, Pentagon'un kürtaj konusundaki düzenlemesine itiraz ederek, askeri liderlik pozisyonlarının onaylanmasını bloke etmişti. Pentagon, bu yıl sonuna kadar 650 liderlik pozisyonunun boşalacağını ve 365 general ve amiralin atanmayı beklediğini açıklamıştı.

Sonuç olarak, Amiral Lisa Franchetti'nin ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atanması, tarihi bir adım olarak kabul edilmektedir. Bu atama, ABD donanmasının tarihindeki önemli bir gelişmeyi temsil etmektedir.