Gelecekteki F-35A Ortak Taarruz Savaş Uçaklarının adını seçmek için yapılan halka açık bir yarışmanın ardından Polonya, bu uçakların yerel olarak Husarz veya Hussars olarak bilineceğini açıkladı. Bu isim, ülkenin askeri geçmişinden çok özel bir süvari birimine saygı taşıyor.

Kazanan isim Polonya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklandı. Toplamda, Polonya Hava KuvvetleriLockheed Martin'den 32 F-35A alacak ve teslimatların bu yıl 2030'a kadar başlaması bekleniyor.

Polonya askeri uçakları, geleneksel olarak kuşların adını alma eğilimindeydi. Bununla birlikte, seçilen ilk beş isim mitoloji, kurgu ve Polonya askeri tarihinden çeşitli seçenekleri temsil ediyordu. 

Lockheed Martin F 35.Jpg

18. yüzyılda, Kanatlı Hussarlar dağıtılmadan önce törensel rollere düştü. Yine de o zamandan beri Polonya'nın askeri mirasının önemli bir parçası olarak kaldılar.

Straz Hetmanska Scaled.jpegWinged Hussar Historical Reconstruction.jpgPolonya, gelecekteki F-35'lerini resmi olarak adlandırarak, bu tür için ulusal bir isim bulan birkaç ülkenin arasına katıldı. Örneğin; İsrail Hava Kuvvetleri, F-35I varyantını İbranice Adir adıyla ifade ediyor ve “Güçlü olan” anlamına geliyor.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

Polonya Hava Kuvvetleri şu anda bu yılın sonuna kadar ilk F-35 Husarz'ını teslim almaya hazırlanıyor. Lockheed'e göre, Polonya'nın F-35 avcı uçağı filosu, Teknoloji Yenileme 3 (TR-3) yetenekleri ile donatılacak. TR-3, F-35'in “bilgisayar omurgasını” oluşturuyor. Genel olarak Blok 4 olarak bilinen F-35'in gelecekteki yeteneklerini etkili bir şekilde destekleyen bir dizi donanım ve yazılım değişikliği olduğu biliniyor.

Hizmete girdikten sonra, F-35'ler Polonya Hava Kuvvetleri'nin Block 52+ F-16C/D Viper ve MiG-29 Fulcrum avcı uçaklarına ve Su-22 Fitter salıncak kanatlı savaş jetlerine katılacak. Polonya'nın, gelecekteki F-35'lerinin yanı sıra Güney Kore FA-50GF hafif savaş jetleri de aldığını ve F-15EX Eagle II avcı uçaklarını tedarik etmekle ilgilendiğini belirtmekte fayda var.1440X699 Poland Graphic F 35 In Clouds.jpg

Polonya'nın daha geniş savunma ile ilgili harcama çılgınlığının, 2022'nin başlarında Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından gelen artan endişeler ışığında da ilerlediğini söylemek mümkün.

Polonya halihazırda GSYİH'sının yüzde 4,23'ünü silahlı kuvvetlerine harcıyor, bu da üyesi olduğu yüzde 2'lik NATO hedefinin iki katından fazla. Dahası, Polonya nükleer silahlara ev sahipliği yapmak için alenen bastırıyor. Buna Ukrayna'daki savaş patlak vermeden önce başladı, ancak çatışmanın Polonya hükümetinin mevcut planlarını hızlandırdığı görülüyor.

Özellikle Polonya için mevcut güvenlik ortamının daha geniş bağlamı göz önüne alındığında, Hussars'ın yakın gelecekte önemi ülkeyi savunmaya yardımcı olmak için bir kez daha gözler önüne seriliyor.