Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin basına açık kısmında, "Rusya ile Sinop nükleer santrali için ciddi adımlar atabiliriz," dedi. Putin ise Erdoğan ile görüşmekten memnuniyetini dile getirerek, "Sizinle sürekli temas halindeyiz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde durumu, bölgedeki ve dünyadaki gelişmeleri düzenli olarak görüşüyoruz. Ancak uzun zamandır bir araya gelememiştik. Bu görüşmemizden memnuniyet duyuyorum," şeklinde konuştu.

Putin, "Dünyadaki tüm zorluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Son birkaç ayda ikili ticaret hacminde küçük bir düşüş oldu ancak hala 55 milyar dolar civarında oldukça yüksek seviyede," diye ekledi. Ayrıca stratejik projelerin planlı bir şekilde hayata geçirildiğini ve yeni projelerin planlandığını belirtti.

Putin, Türkiye'yi geçen yıl 6,3 milyon Rus turistin ziyaret ettiğini ve turizmde rekor kırıldığını vurgulayarak, "Vatandaşlarımıza Türkiye'de sağladığınız elverişli şartlar için teşekkür ederim," ifadelerini kullandı.

Başkan Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a davetinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini söyledi.