Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, SSB tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları kapsamında başlatılan "SİPER Ürün-1 ve HİSAR Projelerinin Seri Üretim Sözleşmeleri İmza Töreni"nin SSB'de gerçekleştirildiğini duyurdu. Görgün, Türkiye'nin kara, hava ve deniz için geliştirdiği platformların dünyanın dikkatini çektiğini belirterek, hava savunma sistemleri alanında elde edilen başarıları ve yerli ürünlerin katmanlı hava savunma sistemine entegrasyonunu vurguladı. Görgün ayrıca, SİPER sistemine ilişkin testlerin devam ettiğini ve 2024'te envantere kazandırılmasının planlandığını ifade etti.

Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor

Savunma sanayisindeki bağımsızlığın önemine vurgu yapan Görgün, Türkiye'nin hava savunma sistemlerinde 8-10 yıl önce yerli ürünlerin az olduğu bir noktadan, şimdi dünya çapında tanınan bir üretici haline geldiğini söyledi. Görgün, ihracatın sürdürülebilirliği için dost ve müttefik ülkelerle görüşmelerin yapıldığını ve şirketlerin bu konuda çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini belirtti. Törende Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Hüseyin Avşar, Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve Stratejik Sistemler ve Uzay Daire Başkanı Hacı Ömer Karakuzu da sözleşmeye imza attı.