Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, ordu Hartum'un kuzeyindeki Ceyli petrol rafinerisi çevresinde toplanan Hızlı Destek Kuvvetleri'ne (HDK) hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıların ardından bölgede yoğun dumanlar yükseldi.

ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi

Ayrıca ordu, Hartum'un güneyindeki bölgelerde ve Beyaz Nil Eyaleti'ndeki Kuteyna şehri çevresinde HDK'ye yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Direniş Komiteleri, Cezira eyaletinin merkezi Vad Medeni'nin batısındaki Bika köyünde HDK mevzilerinin savaş uçakları tarafından hedef alındığını ifade etti. Ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin merkezi Faşir'de de ordu ile HDK arasında ağır silahların kullanıldığı çatışmaların arttığı bildirildi.

Güney Sudan, Sudan'daki savaş nedeniyle petrol ihraç edemiyor. Sudan Egemenlik Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'a bu konuda bir mektup gönderdi. Salva Kiir Mayardit'in danışmanı Tut Gulwak, mektubu iletmek için Burhan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Güney Sudan'ın petrol konusunu ele aldıklarını ve petrolün "iki kardeş ülke vatandaşları için can simidi" olduğunu vurguladı. Gulwak, savaş nedeniyle petrol hattının çalışmadığını ve Burhan'ın, Güney Sudan petrolünün Sudan topraklarından akışına yardımcı olacak her şeyi sağlamaya hazır olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Güney Sudan, 2011'deki referandumun ardından Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştı, ancak ekonomik krizler ve iç savaşlar nedeniyle henüz istikrara kavuşamadı. Sudan'daki savaş nedeniyle ülkenin ana kaynaklarından biri olan petrol ihracatının düşmesi, ülkedeki ekonomik krizi daha da derinleştirdi.

Sudan'da, 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ortak darbe yapan ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi 1 yıldan fazla süredir devam ediyor. Nisan 2023 ortasında başlayan ve Sudan'ın çoğu eyaletinde devam eden savaşta, ordu kuzey ve doğudaki eyaletlerde hakimiyetini sürdürürken, HDK batı ve güney eyaletlerinde etkili oluyor. Savaşın bitirilmesi için başlatılan Suudi Arabistan ve ABD arabuluculuğundaki Cidde görüşmeleri, Mısır'ın öncülüğündeki Sudan'a komşu ülkeler barış girişimi, Doğu Afrika'da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin çabaları ve Bahreyn'in başkenti Manama'da yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Birleşmiş Milletler'e göre, Sudan'daki çatışmalar sonucu 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 8,7 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda, dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizi yaşanıyor.