ULAK Haberleşme tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesinde kritik rol oynayan birçok kuruluşun ortaklığıyla düzenlenen TEKNOFEST, 2-6 Ekim tarihlerinde Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST kapsamında, yerli ve milli kablosuz haberleşme teknolojilerinin geleceğini şekillendirecek olan Kablosuz Haberleşme Yarışması ilk kez teknoloji meraklılarıyla buluşacak. ULAK Haberleşme tarafından düzenlenen bu yarışma, genç mühendis adaylarına, yeni haberleşme teknolojilerinin tasarımından karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmeye kadar çeşitli konularda heyecanlı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Yarışmanın amacı, yeni haberleşme teknolojilerinde bilgi birikimini artırmak ve yetişmiş insan gücünü desteklemek.

Yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından 400'e yakın ekip başvurdu. Bu ekiplerden yaklaşık 100'ü sistem gereksinimleri tanımlama dokümanını teslim etti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 51 takım ön tasarım elemelerini başarıyla geçerek yarışmaya devam etti. Temmuz ayında tamamlanacak proje detay raporu aşamasını da başarıyla geçen takımlar, 5-8 Eylül tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek finale katılmaya hak kazanacak.

KEMANKEŞ 2 akıllı seyir füzesinin test süreci devam ediyor KEMANKEŞ 2 akıllı seyir füzesinin test süreci devam ediyor

Final etabında birinci olacak ekibe 120 bin, ikinci ekibe 100 bin ve üçüncü ekibe 90 bin lira olmak üzere toplam 310 bin lira ödül verilecek. Bu ödüller, genç mühendislerin ve teknoloji meraklılarının yaratıcılığını ve inovasyonunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yarışmacılar, iki nokta arasında kablosuz haberleşme gerçekleştirmek, en hızlı ve doğru veriyi aktarabilmek amacıyla çalışmalarını sürdürecek. Lisanssız taşıyıcı frekansta en verimli haberleşme sistemini tasarlamak, üretmek ve test etmek yarışmacılardan beklenen görevler arasında yer alıyor.

ULAK Haberleşme'nin öncülüğünde gerçekleşen ve TEKNOFEST'in bir parçası olan Kablosuz Haberleşme Yarışması, Türkiye’nin teknoloji alanındaki potansiyelini ortaya koyacak ve haberleşme teknolojilerinde yeni çözümler geliştirilmesine katkı sağlayacak.

Telekomünikasyon ve savunma sanayisi ekosisteminde önemli bir oyuncu olan ULAK Haberleşme, bu yıl TEKNOFEST'in paydaşı olarak Kablosuz Haberleşme Yarışması'nın düzenleyiciliğini üstleniyor. ULAK Haberleşme, telekomünikasyon alanındaki yenilikçi ve sürdürülebilir çözümleriyle dikkat çekiyor.

Yarışmayla, sektördeki uzmanlarla genç mühendislerin bir araya getirilerek iletişim teknolojilerindeki yeniliklerin teşvik edilmesi ve bilimsel gelişmelerin hızlandırılması amaçlanıyor.