Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi

TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, 2020'nin başında PD170 motorlarının ilk seri üretim teslimatını gerçekleştirdiklerini ve o tarihten bu yana üretimi sürdürdüklerini açıkladı. Akşit, motorun ilk uçuşunu Aralık 2018'de ANKA ile gerçekleştirdiklerini ve son bir yıldır AKSUNGUR ile uçuşlar yaptıklarını belirtti. PD170'nin AKSUNGUR ile envantere girişi için son aşamada olduklarını ve testlerin tamamlanmasıyla bu yıl içinde AKSUNGUR'un seri üretim motoru haline geleceğini ifade etti.

Akşit, Bayraktar TB3 ile de 1,5 aydır uçuşlar gerçekleştirdiklerini ve platformun motorun başarılı bir performans sergilediğini vurgulayarak, İstanbul semalarında 20 bin feet yükseklikte şiddetli fırtına testleri yaptıklarını belirtti.

PD170 motorunun envantere girmesinin ardından 45 bin feet irtifaya çıkma çalışmalarına devam edeceklerini belirten Akşit, dünyada bu sınıfta başka bir pistonlu motorun bu irtifaya çıkamadığını ve bu başarının bir rekora imza attıklarını söyledi.

Akşit, PD170 motorunun yurt dışında da talep gördüğünü belirterek, beş ülkeden sipariş aldıklarını ancak henüz hepsini onaylamadıklarını, bir ülkenin izinlerinin tamamlandığını ve siparişi kesinleştirdiklerini açıkladı. Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünü bir havacılık motorunu ihraç edeceği ilk kez olacağını ifade eden Akşit, bu ülkelerin teknoloji sahibi ülkeler olduğunu belirtti.

PD170 serisinin gelişimine değinen Akşit, motorun 170 beygir gücüne sahip olduğunu ve Avrupalı ve Amerikalı üreticilerin benzer motorları duyurmasının ardından 225 beygirlik bir versiyon geliştirdiklerini söyledi. Ayrıca, daha yüksek güçte motorlar için çalışmaların devam ettiğini ve akuple hibrit elektrikli araçlar için teknolojiler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Akşit, PD170 ailesinden türetilen diğer modeller arasında PD155, PD180, PD225 ve 300'ün üzerine çıkarma hedefleri olduğunu açıkladı.