MSB, hava hücum harekatı ile komando indirme görüntülerini paylaştı MSB, hava hücum harekatı ile komando indirme görüntülerini paylaştı

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Projesi'ne Türkiye ve Yunanistan'ın katılacağını duyurdu. Bu proje, Avrupa'nın hava savunmasını güçlendirmek amacıyla Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından başlatılmıştı. Proje, 21 ülkenin ortak hava ve füze savunma sistemleri tedarik etmesini içeriyor, böylece maliyet verimliliği ve esneklik artırılması hedefleniyor.

Pistorius ayrıca, Slovenya ile IRIS-T SLM hava savunma sistemi için bir satın alma sözleşmesi imzalayacaklarını da belirtti. Avrupa Gökyüzü Kalkanı Projesi, kısa ve orta menzilli hava savunması için IRIS-T sistemini kullanırken, uzun menzilli savunma için Amerikan ve İsrail sistemlerine odaklanacak.

Projenin amacı ise, anti-balistik füze kabiliyetini de içeren, karaya konuşlu entegre bir Avrupa hava savunma sistemi inşa etmek. Şu anda, 19 ülke projeye katılıyor ve Türkiye ile Yunanistan'ın katılımıyla bu sayı 21'e çıkacak.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Projesi'nde yer alan ülkeler arasında Belçika, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Slovakya, Slovenya, Romanya, İngiltere, Danimarka, İsveç, Avusturya ve İsviçre bulunuyor.

Fransa, Avrupa dışında geliştirilen sistemlere ağırlık verilmesi ve kendi ortak geliştirdiği sistemlerinin proje kapsamında yer almadığı gerekçesiyle katılmamıştı.