Mürted Hava Meydanı'nda saat 12.00'de düzenlenecek uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katılacak. Tören sırasında Uraloğlu ve Kacır'ın ortak bir açıklama yapması bekleniyor.

Törenin ardından, Türksat 6A ve fırlatmada görev alacak personel, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD'ye gönderilecek. Yaklaşık 1 gün sürecek hava yolculuğunun ardından Cape Canaveral Uzay Üssü'ndeki SpaceX tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. Türksat 6A'nın 8-15 Temmuz 2024 tarihleri arasında yörüngesine fırlatılması planlanıyor.

Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor

Türksat 6A Projesi'nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum olarak, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurumlar olarak yer aldı. Yüzde 80'in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara'da TUSAŞ'taki USET'te Türk mühendisleri tarafından üretilen Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce ve 4 bin 250 kilogram ağırlığa sahip olan Türksat 6A ile Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya da Türksat'ın kapsama alanına girecek. Bu sayede uyduların ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle, Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının önemli ölçüde artması hedefleniyor.

Haberleşme uydusu üretebilen sayılı ülkeler arasına giren Türkiye, Türksat 6A tecrübesiyle birlikte uydu ihracatçısı konumuna yükselmeyi de hedefliyor.