Bu sistemin iki düzineden fazla İran tasarımı Shahed insansız hava aracını ve Ukrayna sivil altyapısını hedef alan dört füzeyi düşürdüğü bildiriliyor.

Homing All the Way Killer'ın kısaltması olan HAWK, 1959 yılında ABD Ordusu tarafından ilk kez konuşlandırılmasından bu yana çok sayıda geliştirmeden geçmiştir. Bu gelişmelere rağmen sistem temel operasyonel mekanizmasını korumaktadır. Yüksek ve alçak irtifada hedef tespiti, hedef takibi ve aydınlatma için bir radar kombinasyonu kullanır. Füzeler fırlatıldıktan sonra yansıyan radar enerjisini kullanarak aydınlatılmış tehdidi takip eder.

HAWK sisteminin hangi spesifik versiyonlarının Ukrayna'ya teslim edildiği belli olmamakla birlikte, İspanya geçen yıl I-Hawk Faz I ve III sistemlerinin yanı sıra Hawk XXI/Hawk 21'ler de dahil olmak üzere envanterinin bir kısmını transfer ettiğini duyurdu. Şubat ayında İsveç de kendi ülkesinde RBS 97'ler olarak bilinen I-Hawk sistemlerinin bileşenlerini Ukrayna'ya vermeyi taahhüt etti. Bu sistemler 2015 yılından beri modernizasyon sürecinden geçmektedir. Amerika Birleşik Devletleri de Ukrayna'nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için HAWK sistemleri sağlamayı taahhüt etti.

Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı


HAWK sistemleri hava tehditlerine karşı savunma kabiliyetimizi önemli ölçüde arttırmış, kritik altyapıyı korumuş ve hayat kurtarmıştır.

Defence Türkiye