Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna'yı ve Ukraynalıları korumak için tüm tedbirleri aldığı belirtildi.

Açıklamada, "Düşman savaş alanında herhangi bir sonuç elde edemediği için Harkiv yönünde de terör stratejisini sürdürüyor. Harkiv'i yok etmek ve sivilleri öldürmek için roket saldırılarının kullanıldığını Ukrayna'nın diğer şehirlerinde de görüyoruz." ifadeler kullanıldı.

Rusya'nın son 1 haftada Harkiv bölgesine 19 füze saldırısı düzenlendiğine işaret edilen açıklamada, Rus ordusunun bu saldırılarda 26 S-300 hava savunma sistemi, 3 İskender-M füze sistemi kullandığı vurgulandı.

Bu saldırılarda 1'i çocuk olmak üzere 16 kişinin hayatını kaybettiği ve 78 kişinin de yaralandığı belirtilen açıklamada, 1 hastane, 3 eğitim kurumu ve 6 apartman dahil olmak üzere 13 binanın hasar gördüğü aktarıldı.

Füze tehdidini azaltmak için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin sadece hava sahasını kontrol etmekle kalmadığı, aynı zamanda füze fırlatma noktalarını ve özellikle askeri nakliye uçaklarının kullanımıyla bunların tedarik lojistiğini de yakından izlediğine dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kaydedilen bombardıman yoğunluğu son zamanlarda Belgorod Havaalanı'na gelen askeri nakliye uçaklarının sayısındaki artışla doğrudan ilişkilidir. Bunu dikkate alarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Belgorod-Harkiv istikameti de dahil olmak üzere terörist tehdidi ortadan kaldırmak, nakliye araçlarını imha etmek ve hava sahasını kontrol etmek için önlemler almaya devam edecektir."

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, değişime götürülen 65 Ukraynalı askeri esirin yanı sıra 3 refakatçi, mürettebattan 6 kişi olmak üzere 74 kişinin bulunduğu "İl-76" tipi uçağın Belgorod bölgesinde düştüğünü bildirmişti.

Bakanlığın başka bir açıklamasında da Rus uçağının Ukrayna tarafından roketle vurulduğu duyurulmuştu.

"Belgorod hava sahasının güvenliği ve esirlerin nakli konusunda bilgi verilmedi"

Müdürlüğün Telegram kanalından Rusya'nın Belgorod bölgesinde Ukraynalı esirleri taşıdığı ve roketle düşürüldüğü iddia edilen "İl-76" tipi uçak hakkında açıklama yapıldı.

Rusya ve Ukrayna arasında bugün yapılması planlanan esir değişiminin gerçekleşmediğine işaret edilen açıklamada, "Rus tarafına göre bunun nedeninin Ukraynalı esirleri taşıdığı iddia edilen bir Rus İl-76 uçağının düşürülmesi" olduğu belirtildi.

Açıklamada, kendilerinin uçakta kimlerin ve kaç kişinin bulunduğuna dair güvenilir ve kapsamlı bilgiye sahip olmadığı aktarıldı.

Ukrayna'nın esir değişimi için gerekli tüm anlaşmaları yerine getirdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Esir alınan Rus askerleri değişim için kararlaştırılan noktaya zamanında ulaştırılmış ve burada güvende tutulmuşlardır. Anlaşmalara göre askerlerimizin güvenliği Rus tarafınca sağlanacaktı. Aynı zamanda Ukrayna tarafı, Belgorod hava sahasının güvenliğinin belirli bir zaman diliminde sağlanması gerektiği konusunda bilgilendirilmemiştir, geçmişte birçok kez bilgilendirilmişti. Ukrayna'ya araç sayısı, güzergahlar ve esirlerin nakliye şekilleri hakkında bilgi verilmemiştir. Bu durum, Rusya'nın esirlerin hayatını ve güvenliğini tehlikeye atmayı amaçlayan kasıtlı eylemlerine işaret ediyor olabilir."

Ukrayna: Rusya, 26 füze ile topraklarımıza saldırdı Ukrayna: Rusya, 26 füze ile topraklarımıza saldırdı

Açıklamada, bir nakliye uçağının 30 kilometrelik bir savaş bölgesine inmesinin güvenli olmadığına vurgu yapılarak, "(Güvenlik konusunun) Her halükarda her iki tarafça da görüşülmesi gerektiği, aksi takdirde tüm değişim sürecini riske atar. Dolayısıyla bu, Rusya'nın Ukrayna'daki durumu istikrarsızlaştırmak ve Ukrayna'ya yönelik uluslararası desteği zayıflatmak için planlı ve kasıtlı bir eylemi olabilir." değerlendirmesi yapıldı.

Editör: Merve Tuç