İsrail ordusu itiraf etti: "Kayıplarımız nedeniyle tank sıkıntısı çekiyoruz" İsrail ordusu itiraf etti: "Kayıplarımız nedeniyle tank sıkıntısı çekiyoruz"

İki yıldan fazladır devam eden özel operasyon boyunca, Ukrayna'nın hava savunması, yaklaşık 300 adet X-22 füzesinin hiçbirini engelleyememiş durumda.

Ignat, Kh-22 füzelerinin yanı sıra modernize edilmiş bir versiyonu olan Kh-32'nin de Ukrayna hava savunması tarafından durdurulamadığını vurguladı. Ignat'a göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, balistik bir yörünge boyunca seyreden bu füzeleri engelleyebilecek uygun uçaksavar sistemlerine sahip değil.

X-22 füzelerinin saatte 4 bin kilometre hızla seyrettiğini ve genellikle balistik bir yörünge üzerinden hedefe yaklaştığını belirten Ignat, bu tür füzeleri engellemenin özel araçlara ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Ignat, "Olumlu sonuçların yokluğunu doğruluyoruz" şeklinde konuşarak, hava savunması tarafından füzelerin etkili bir şekilde durdurulamadığını itiraf etti.

Ukrayna'nın daha önce düşürülemeyen İskender-M OTRK füzeleri için benzer bir durumu yaşadığı belirtilmiş, ancak Ignat, Amerikan Patriot hava savunma sistemlerinin Rus Kinzhal füzelerini altı kez başarıyla durdurduğunu da iddia etti.