Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Portekiz'in başkenti Lizbon'da temaslarda bulunduğunu ve Başbakan António Costa ile bir araya geldiğini duyurdu. Görüşme kapsamında, Ukrayna ve Portekiz arasında ikili güvenlik anlaşması imzalandığını belirten Zelenskiy, bu anlaşmanın Portekiz'in bu yıl Ukrayna'ya en az 126 milyon avro askeri yardımda bulunma taahhüdünü içerdiğini ifade etti.

Zelenskiy, Portekiz'in F-16 savaş uçakları ve deniz kuvvetleri koalisyonlarının yanı sıra topçu mühimmatı tedariki, mayın temizleme ve deniz güvenliği programlarına katılımını da teyit ettiğini açıkladı. Anlaşmanın ayrıca iki ülke arasında savunma sanayi alanında işbirliği, istihbarat paylaşımı, dezenformasyonla mücadele ve diğer alanlarda işbirliğini de kapsadığını belirtti.

Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi

Siyasi alanda ise Portekiz'in, Ukrayna'nın Barış Formülü'ne destek verdiğini, saldırganın adalete teslim edilmesi, Rusya tarafından kaçırılan Ukraynalı çocukların iadesi ve Rus saldırganlığının yol açtığı zararlar için tazminat mekanizmasının kurulmasına yönelik desteğini yinelediğini kaydetti.

Zelenskiy, ayrıca, Ukrayna ve Portekiz'in NATO'ya katılım yolunda Ukrayna'yı desteklemeye yönelik çabaları koordine edeceğini ve güçlendireceğini ifade etti.

Bu anlaşma ile Portekiz, Ukrayna'nın ikili güvenlik anlaşması imzaladığı 12. ülke oldu. Ukrayna daha önce İngiltere, Almanya, Danimarka, Kanada, İtalya, Hollanda, Finlandiya, Letonya, İspanya, Fransa ve Belçika ile ikili güvenlik anlaşmaları imzalamıştı.