ASPİLSAN Enerji'nin Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, firmanın 1981'de, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında edinilen tecrübelerle, Türk Silahlı Kuvvetlerinin enerji gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulduğunu belirtti. Şirket, 1984'te nikel kadmiyum piller, 1985'te telsiz bataryaları ve 1993'te havacılık akülerini piyasaya sürdü. 2015'te AR-GE çalışmalarına başlayan ve 2022'de yeni fabrikasını açarak seri üretime geçen ASPİLSAN, Türkiye'nin yeniden kazandığı pil üretim kabiliyetlerini modern teknolojilerle birleştirdi.

Özdemir, ASPİLSAN'ın, pilleri bataryalara dönüştürebilen ender firmalardan biri olduğunu, bu kabiliyetin dünya çapında sınırlı sayıda şirket tarafından yapıldığını ifade etti. Şirket, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan tesislerinde, çeşitli alanlarda batarya ve pil tasarımı yaparak, havacılık ve denizcilik için özel ürünler üretmeye devam ediyor. Ayrıca, İstanbul ve Ankara'da farklı AR-GE ekipleri ile Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış durumda.

Yeni mesleklerin ortaya çıkışına öncülük eden ASPİLSAN, Türkiye'de ilk kez bazı meslek gruplarını istihdam etti. Bu, elektrot teknikerleri ve teknisyenleri, mikser operatörleri, montaj teknisyenleri ve daha birçok alanda çalışan profesyonelleri kapsıyor. Şirketin istihdamı, 2021 öncesinde 180 kişiden, yeni fabrika ve diğer lokasyonlardaki genişlemelerle 330'a yükseldi.

MSB'nin "Savunma Muhabirliği Eğitimi" başladı MSB'nin "Savunma Muhabirliği Eğitimi" başladı

ASPİLSAN, enerji ve savunma sektörlerindeki gelişmelerle birlikte, bu alanda çalışacak profesyonellere olan ihtiyacın artacağını öngörüyor. Şirket, ayrıca üniversite-sanayi iş birliğinin önemini vurgulayarak, sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak üniversitelerle birlikte çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, "Sektör Kampüste" programı gibi girişimlerle eğitim müfredatlarının geliştirilmesine katkı sağlıyorlar.

Kaynak: Defence Türkiye