Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi Rusya, Ukrayna'nın Rus uçak gemisine yönelik saldırı girişimini engelledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'ın görevden alınmasını planladığını doğruladı. İtalyan Rai kanalıyla yaptığı röportajda Zelenskiy, bu kararın yalnızca bireysel bir değişiklikten ziyade, Ukrayna'nın idari yapısında köklü bir değişikliğin işareti olduğunu belirtti.

Zelenskiy, Rusya ile devam eden savaşın ışığında, hem askeri hem de sivil alanda geniş kapsamlı bir yenilenmeye ihtiyaç duyulduğunu, bu durumun bir "sıfırlama" ve yeni bir başlangıç gerektirdiğini vurguladı. Ülkenin birlik içinde hareket etmesinin önemine değinen Zelenskiy, bu sürecin sadece orduyu değil, devletin birçok liderini kapsayacak şekilde düşünüldüğünü ifade etti.

The New York Times ise, Zelenskiy'in, ABD ile olan güçlü ilişkileri nedeniyle Ukrayna'nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova'yı yeni Genelkurmay Başkanı olarak atayabileceğini öne sürdü. Valeriy Zalujnıy ise Genelkurmay Başkanı olarak 27 Temmuz 2021'de görevine başlamıştı.