M2A4E1'in tanıtımı, ABD Ordusu'nun Kara Savaş Sistemleri Program Yürütme Ofisi (PEO GCS) tarafından yapılan bir duyuru ile gerçekleşti. Yapılan açıklamalara göre, M2A4E1, Bradley'in en modern ve hayatta kalabilir versiyonu olarak dikkat çekiyor.

Yerli çözümler askerin karadaki ateş gücünü artıracak Yerli çözümler askerin karadaki ateş gücünü artıracak

Yeni varyant ayrıca, gelişmiş özelliklere sahip Yüksek Çözünürlüklü İleriye Dönük Kızılötesi Topçu Görüşü ve Çevresel Kontrol Ünitesi gibi özelliklere de sahip. M2A4E1'e entegre edilen Iron Fist Light sistemi, aracın taretinin etrafına yerleştirilmiş dört sensör dizisi ve iki karşı önlem fırlatıcıdan oluşuyor.

M2A4E1 Bradley Iron Fist.jpg

Sistem, İsrail'in Elbit Systems firması tarafından geliştirildi ve entegrasyonu ABD merkezli General Dynamics Ordnance and Tactical Systems tarafından yapıldı.

ABD Ordusu, uzun bir süredir Bradley'e aktif bir koruma sistemi eklemeyi amaçlıyordu ve bu hedefe ulaşmak için Iron Fist sistemine odaklanmıştı. Ancak, önceki modellerde elektrik gücü sorunu bu süreci engellemişti. Ancak, M2A4 versiyonunun sahaya çıkmasıyla birlikte, yeni bir yardımcı güç ünitesine sahip olması, Iron Fist entegrasyonunu mümkün kıldı.

M2A4 Bradley.jpg

M2A4E1, ayrıca Ukrayna'ya transfer edilen eski Bradley'lerin değiştirilmesine yardımcı olacak finansmanı da içeriyor. Ancak, şu anda kaç adet M2A4E1 alınacağı ve mevcut modellerden kaç tanesinin dönüştürüleceği belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Ayrıca ABD Ordusu, aktif koruma sistemlerini diğer zırhlı araçlar da dahil olmak üzere envanterindeki diğer araçlara da benzer sistemler eklemek istiyor.