Bayraktar TB3 19'uncu testi başarıyla geçti Bayraktar TB3 19'uncu testi başarıyla geçti

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Kudüs'te gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a Eurofighter satışına karşı uygulanan ambargonun artık kaldırıldığını belirtti.

Alman hükümeti, 2018 yılında Yemen savaşını gerekçe göstererek Suudi Arabistan'a Eurofighter satışını engellemişti. Ancak Baerbock'un Kudüs'teki İsrailli yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrasında, Suudi Arabistan'ın İsrail'e karşı roket saldırılarına karşı aldığı önlemleri ve bölgedeki istikrarı sağlama çabalarını öne çıkardı.

Baerbock, Suudi Arabistan'ın İsrail'e yapılan saldırıları durdurarak bölgedeki güvenliğe katkıda bulunduğunu ifade etti. Bu nedenle, Alman hükümetinin İngiltere'nin Suudi Arabistan'a Eurofighter satışına karşı çıkmayacağını açıkladı.

Almanya'nın ambargo kararı sonucunda Suudi Arabistan'ın Fransa'ya yönelerek Rafale savaş uçakları için görüşmelere başladığı biliniyordu. Ancak Almanya'nın ambargoyu kaldırma sebepleri arasında, İngiltere, İtalya ve İspanya'nın bu karardan olumsuz etkilenebileceği ve Almanya'ya baskı yapmış olabilecekleri ihtimali öne çıkıyor. Geçmişte ise İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından Almanya'nın Eurofighter Typhoon programından çıkarılma iddiaları gündeme gelmişti.

Editör: Merve Tuç