ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, 2023 yılına ait bir paylaşımda, MURAD radarının artık AKINCI TİHA üzerinde kullanılmaya hazır hale geldiğini duyurdu. Akyol, MURAD radarının aynı zamanda bir jet uçağına entegre edildiğini de belirtti.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

Çekya Ukrayna için intihar dronu üretimine başladı Çekya Ukrayna için intihar dronu üretimine başladı

“Az sayıda ülkenin geliştirdiği, İHA’larımıza yetenek olarak önemli katma değer sağlayan bir ürünümüz. MURAD ismini verdik. Bu radarımızı AKINCI TİHA’ya entegre etmiş durumdayız. Yazılım entegrasyonu yapıldı. Önümüzdeki günlerde uçuşunu ve havadaki denemelerini birlikte yaşayacağız. Bu radar çoklu hedef takibi yapabilen, uzun menzilde hedef ayrıştırabilen, deniz modlarından hareketli hedef takibine, SAR/ISAR modlarından değişik birtakım özelliklere İHA’ların havadaki farkındalığında fark yaratacak bir ürün. İçinde binlerce elektronik kompenentin olduğu, tamamen yerli tasarım ve üretim bir sistem.”

AKINCI, hava-hava füzeleri kullanabilecek

MURAD radarı, AESA (Aktif Elektronik Taramalı Dizi) teknolojisine dayanıyor ve çoklu hedef takibi, uzun menzilli hedef ayrıştırma, deniz modlarından hareketli hedef takibine kadar bir dizi özellik sunuyor. Bu radar, İHA'lar için geliştirilen önemli bir yetenek olarak öne çıkıyor. Ayrıca, MURAD radarının entegrasyonu ile AKINCI TİHA'nın hava-hava füzelerini kullanma yeteneği kazanması hedefleniyor