ABD ordusu, tartışmalara yol açan yüzer iskelenin görevini başarıyla tamamladığını iddia etti ABD ordusu, tartışmalara yol açan yüzer iskelenin görevini başarıyla tamamladığını iddia etti

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'de düzenlenen AB zirvesi öncesinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Michel, "Bugün Ukrayna ile ikili güvenlik anlaşmaları imzalama fırsatımız olacak. Ukrayna'ya sonuna kadar destek verme niyetinde olduğumuzu vurgulamamız çok önemli." dedi.

Ayrıca, AB'nin yaptırımlar kapsamında dondurduğu Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin ilk aktarımının gelecek haftalarda Ukrayna'ya yapılacağını belirten Michel, Ukrayna ile başlatılan katılım müzakereleri dolayısıyla Zelenskiy'i tebrik etti.

Zelenskiy, AB ile imzalanacak güvenlik anlaşmasının 27 üye ülkenin tümünün Ukrayna'ya kapsamlı destek taahhüdünde bulunacağını ilk kez ortaya koyduğunu ifade etti.

Bu anlaşmanın, Ukrayna'ya uzun vadeli siyasi, askeri ve finansal destek sağlanmasının çerçevesini çizeceğini ve ülkenin NATO'nun güvenlik şemsiyesine girene kadar yürürlükte kalmasının planlandığını belirtti.

Anlaşmanın içeriğinde, Ukrayna'ya modern askeri ekipman tedariki, personel eğitimi, mayın temizleme, nükleer ve siber güvenlik desteği gibi savunma garantilerinin yanı sıra ülkenin AB üyeliği, Ukraynalı mültecilerin korunması, savaş suçlularının yargılanması, Rusya'ya yaptırımların devam etmesi ve dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'nın yeniden inşası ve ekonomik destek için kullanılması taahhütleri bulunacak.