Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir değişiklikle, İstanbul'da kurulacak olan İnsansız Hava Araçları ve Akıllı Sistemler Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Kararı, 4 Eylül 2019 tarihli ve 1504 sayılı kararda değişiklik yapılmasını öngören bir düzenleme ile güncellendi. Değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Önceki kararda sadece "İstanbul" olarak belirtilen desteklenecek yatırım yerinin tanımı, şimdi "İstanbul, Edirne, Tekirdağ illeri ile Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ, İstanbul Özel Endüstri Bölgesi ve ilave alanlarında" şeklinde değiştirildi.

Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı

Bu değişiklikle birlikte, İHA ve akıllı sistemler üretim tesisi yatırımları da proje bazlı devlet teşviki kapsamına alındı.

Baykar, ihracat gelirleriyle finanse ettiği ve İstanbul'daki AR-GE merkezi ile birlikte Edirne ve Tekirdağ Çorlu'da tamamen öz kaynaklarıyla sürdürdüğü yatırımlarını, İHA test ve geliştirme merkezleri de dahil olmak üzere endüstri bölgesi kapsamında faaliyet göstermeye devam edecek.

Editör: Mustafa Yıldız