Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Birleşik Krallık’ın nükleer silah caydırıcılığı konusundaki endişeleri artıran bir gelişme yaşandı. Kraliyet Donanması'nın denizaltısından fırlatılan Trident füzesinin ikinci kez başarısızlıkla sonuçlanması, ülkenin savunma stratejisi üzerindeki soruları derinleştirdi.

Ocak ayında gerçekleştirilen test, 2016'da yaşanan önceki başarısızlık olayının ardından yapılan ilk denemeydi. Ancak, sonuçlar beklenenin aksine olunca, Birleşik Krallık'ın nükleer caydırıcılığının etkinliği konusundaki tartışmalar yeniden alevlendi.

Maliyet açısından önemli bir kayıp

Trident füze testlerinin nadirliği göz önüne alındığında, bu son başarısızlık büyük önem taşıyor. Test sırasında HMS Vanguard’dan fırlatılan füzenin hedefine ulaşamaması, maliyet açısından da önemli bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

Savunma Bakanı Grant Shapps ve Donanma Başkanı da test sırasında gemide bulunuyordu. Füzenin rotasından sapmasıyla ilgili olarak, bir önceki testte olduğu gibi, fırlatma sırasında teknik arızaların yaşandığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, yaşanan anormalliğin kabul edildiği ancak Trident'in dünya genelinde 190'dan fazla başarılı test gerçekleştirdiği vurgulandı. 

Kaynak: Defence Türkiye