Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde gerçekleşen olayda Kaza Araştırma Kurulu tarafından yayınlanan rapora göre, bakım onarım faaliyeti sırasında bir ölçüm sensörü bağlanmasının ardından uçakta yakıt sızıntısı kontrolü için kullanılan el feneri, hava alığı içerisine unutuldu. Bakım ekibi, motoru çalıştırdığında el fenerinin motor içine çekilerek ciddi hasarlara yol açtığını fark etti.

Türkiye’nin SİHA'lardaki bayrak taşıyıcısı Bayraktar TB2 Türkiye’nin SİHA'lardaki bayrak taşıyıcısı Bayraktar TB2

Hasar tespitinde, Pratt & Whitney F135 motorunun 4 adet motor diski, yakıt nozulu, bypass kanalı, yüksek basınç kompresörü (HPC), yüksek basınç türbini (HPT) ve fan girişi değişken kanadında meydana gelen hasarlarla birlikte yaklaşık 14 milyon dolarlık bir zarar oluştuğu belirlendi.

Raporda, bakım personelinin gerekli yönergeleri takip etmediği ve motoru çalıştırmadan önce detaylı bir kontrol yapmadığı vurgulanırken, F-35'in Otonom Lojistik Bilgi Sistemi'nin (ALIS) de kazaya etki ettiği ifade edildi. ALIS sisteminin karmaşıklığı ve doğru bilgilere ulaşmanın zorluğu, kullanıcıların dikkatinin dağılmasına neden oldu.

Editör: Merve Tuç