Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanlığı bu konfigürasyonda 18 adet NH90 sipariş etti ve uçuş testlerinin yıl sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

NH90 Standard 2, Safran Euroflir 410 elektro-optik sistemi, yeni bir dijital harita jeneratörü, üçüncü bir mürettebat için konaklama yeri ve kendini koruma silahlarını barındırabilen yeni genişletilmiş arka kayar pencereler içeriyor. Testler bu özelliklerin tasarımını doğrulamayı amaçlıyor.

Prototip ayrıca Dağıtılmış Diyafram Sistemi (DAS) ve yeni nesil Kaska Monteli Görüş Dijital Ekranı (HMSD-DD) için gerekli donanıma sahip olup helikopterin zorlu koşullarda çalışma kabiliyetini arttırmaktadır.

Bu uçuş testleri, NATO Helikopter Yönetim Ajansı (NAHEMA) ve NHIndustries (NHI) tarafından Airbus Helicopters, Leonardo ve Fokker ile işbirliği içinde 2020 yılında başlatılan bir programın parçasıdır. Program 10 adet NH90 TTH'nin geliştirilmesini ve Standart 2 konfigürasyonuna yükseltilmesini amaçlamaktadır.

Aralık 2023'te NAHEMA, NHIndustries ile Standart 2 konfigürasyonunda sekiz ilave NH90 TTH üretimi için bir sözleşme imzalayarak NH90 programına olan bağlılığını pekiştirdi. On yılın sonunda, Fransız Kara Havacılığı 81 NH90 TTH kullanacak ve NH90 filosu 2014'teki ilk konuşlandırılmasından bu yana 50.000 uçuş saatine ulaşmış olacak.

Defence Türkiye