Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, İsrail güçleri Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Filistinli Mülteci Kampı’na baskın düzenledi.

Baskın sırasında İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktığını belirten görgü tanıkları, İsrail keskin nişancılarının Cenin kentindeki evlerin çatılarına konuşlandığını ifade etti. Ayrıca, İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin kampa ateş açtığı ve İsrail askerlerinin kamptaki bir evi kuşattığı bildirildi.

Filistin İslami Cihad Hareketi’ne bağlı Kudüs Seriyyeleri – Cenin Tugayı, yaptığı yazılı açıklamada, “Mücahitlerimiz, Cenin kampındaki Cabriyat bölgesinde özel bir kuvveti (İsrail ordusu) tespit ettikten sonra şiddetli çatışmalara girişti ve bölgeye sızmaya çalışan güce kayıplar verdirdi,” ifadelerine yer verdi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

Filistin Kızılayı, baskında en az 6 Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığını açıkladı. Ayrıca, İsrail ordusunun gece saatlerinde Cenin’in güneybatısındaki Yabud beldesine düzenlediği baskında, 24 yaşındaki Muhammed Hafız Refik Ebu Bekir'in yaşamını yitirdiği bildirildi.

Bu ölümle birlikte, 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail askerleri ile İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 528'e yükseldi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.