İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) şirketi, LinkedIn üzerinden İstanbul için iş ilanı yayımladı.

Şirketin kurucusu eski İsrail Başkanı Şimon Peres olup, Gazze saldırılarında kullanılan teknolojileri üreten bir firma olarak biliniyor.

Whatsapp Image 2024 03 24 At 17.48.45

İlanın amacı ve İsrail-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumu göz önüne alındığında bu hamlenin sebebi belirsizlik taşımakla birlikte, şirketin ilanı ulusal güvenliğe katkı sağlayacak yenilikçi projeler üzerinde çalışma niyetiyle açıklıyor.

Şirket ürünlerini Gazze'deki sivillerin üzerinde test ederek satışa sunmasıyla biliniyor.

Türksat'ın desteklediği Savunma ve Havacılık İşbirliği Günleri yolda Türksat'ın desteklediği Savunma ve Havacılık İşbirliği Günleri yolda

Israel Aerospace Industries Kimdir?

Israel Aerospace Industries, İsrail merkezli bir havacılık ve uzay şirketidir. Şirket, 1953 yılında kurulmuş olup hem askeri hem de sivil havacılık konularında hava sistemleri üretmektedir. Şirketin merkezi Lod'da yer almaktadır.

IAI, sivil uçaklar, insansız hava araçları, savaş uçakları, füze, aviyonik ve uzay tabanlı sistemler tasarlamakta, geliştirmekte, üretmekte ve bakımını yapmaktadır. Şirketin ana odak noktası mühendislik, havacılık ve yüksek teknolojili elektronik ürünler olmasına rağmen, kara ve deniz kuvvetleri için de askeri sistemler üretmektedir. Bu ürünlerin birçoğu İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) ihtiyaçları için özel olarak uygundur, diğerleri de yabancı ordulara pazarlanmaktadır.

Kaynak: Dailyummah