Bu kritik bileşenler Donanmanın envanterindeki torpido sayısını arttırmak ve böylece "maksimum tehlike on yılı" olarak adlandırılan dönemde Denizaltı Kuvvetlerinin yeteneklerini geliştirmek için çok önemlidir.

AKYA Harp Torpidosu denizaltılara teslim edildi AKYA Harp Torpidosu denizaltılara teslim edildi

Donanmanın denizaltı silahları program yöneticisi Yüzbaşı Chris Polk, bu başarıyı hükümet ve endüstri arasındaki etkin ortaklığın bir kanıtı olarak övdü. "Denizaltı Kuvvetleri'nin ulusumuzun çıkarlarını korumak için daha fazla Mk48 Mod7 ağır torpidoya ihtiyacı var" dedi. "Torpidonun 'beynini' ya da Güdüm ve Kontrol bölümünü inşa eden Lockheed Martin olmadan bu gerçekleşemez."

MK 48 ağır torpido, hem denizaltı savunma harbi (ASW) hem de su üstü savunma harbi (ASuW) görevlerini yerine getiren tüm denizaltı sınıfları için kilit bir silahtır. Gelişmiş sonar, dijital güdüm ve kontrol sistemleri, dijital füzyon sistemleri ve gelişmiş itici güç ile donatılmış sofistike, akustik güdümlü bir torpidodur.

Dijital güdüm sistemi, yazılım geliştirmeleri yoluyla sürekli yükseltmelere izin vererek gelişen tehditlere uyum sağlamasına olanak tanır. Donanma gelecekteki savaş gereksinimlerini ve artan üretim talepleri nedeniyle olası parça eksikliklerini öngördüğü için bu esneklik çok önemlidir.

Torpidonun yirmi yıllık bir üretim arasının ardından parça eskimesini gidermek üzere yeniden tasarlanması yaklaşık üç yıl sürdü. Defense News'in daha önce bildirdiği gibi, bu süreç MK 48 MOD 7 torpidolarının güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini sağlamak için gerekliydi.

Defence Türkiye