Tespit edilen uçaklardan 19'u orta çizgiyi geçerek Tayvan'ın kuzey, orta, güneybatı ve güneydoğu Hava Savunma Tanımlama Bölgesine (ADIZ) girdi.

Bu son olay, Tayvan çevresindeki askeri faaliyetlerini arttıran Çin'in bir dizi provokasyonunun bir parçası. Bu faaliyetler arasında Tayvan'ın ADIZ bölgesine düzenli hava ve deniz saldırıları ve ada yakınlarında askeri tatbikatlar yer alıyor.

Sadece Temmuz ayında Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND) Çin askeri uçaklarını 65 kez, donanma gemilerini ise 20 kez tespit etti. Eylül 2020'den bu yana Çin, Tayvan çevresinde faaliyet gösteren askeri uçak ve donanma gemilerinin sayısını arttırarak gri bölge taktiklerini kullanımını yoğunlaştırdı.


Tayvan 1949'dan beri Çin'den bağımsız olarak yönetilmektedir. Ancak Çin, Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak görmekte ve gerekirse güç kullanarak nihai birleşme konusunda ısrar etmekte.

Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Uluslararası toplum Tayvan Boğazı'nda tırmanan gerilimden duyduğu endişeyi dile getirmiştir. Diğer ülkelerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri de Tayvan'ın kendini savunma kapasitesini destekleme taahhüdünü yineledi.

Çin'in Tayvan çevresinde artan askeri faaliyetleri bölgedeki kırılgan güvenlik durumunun altını çizmekte.

Defence Türkiye